Czwartek, 04 lipca 202404/07/2024
690 680 960
690 680 960

10 delegatur ABW wróciło do miast wojewódzkich (wideo)

Delegatury zaczęły działać od 1 lipca. Premier Donald Tusk w marcu 2024 r. podjął decyzję o ich przywróceniu. Likwidację tych placówek w 2017 r. zarządziła ówczesna premier Beata Szydło. Dziś szef rządu wraz z Ministrem Spraw Wewnętrznych i Koordynatorem ds. Służb Specjalnych Tomaszem Siemoniakiem wzięli udział w otwarciu delegatury w Rzeszowie. Miasto to jest jednym z najważniejszych na mapie bezpieczeństwa Polski.

Likwidacja delegatur za rządów PiS

W 2017 r. rząd Prawa i Sprawiedliwości zlikwidował delegatury ABW aż w 10 miastach. Decyzja o ich zamknięciu miała ogromne negatywne znaczenie dla efektywności funkcjonowania Agencji i poważnie osłabiła kontrwywiad. Nawet po agresji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. nie podjęto decyzji o przywróceniu delegatur przynajmniej w pobliżu naszej wschodniej granicy.

– Z bliżej nieznanych i niezrozumiałych dla mnie powodów zrezygnowano z 10 delegatur Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, w tym w takim mieście jak Rzeszów – powiedział premier Donald Tusk.

Prowadzenie skutecznych działań głównie z pozycji centrali w Warszawie nie jest możliwe. Funkcjonariusze w terenie są skuteczniejsi i lepiej znają dane środowisko.

– Niestety te siedem lat przyniosło niepowetowane straty. Premier był informowany, ilu funkcjonariuszy odeszło, ile wydziałów zamiejscowych przestało działać. Nie możemy wyjść ze zdziwienia co kierowało Beatą Szydło i jej współpracownikami, że podjęli takie decyzje – powiedział Minister Spraw Wewnętrznych i Koordynator ds. Służb Specjalnych Tomasz Siemoniak.

Przywrócenie 10 delegatur ABW w terenie

Polska, podobnie jak inne państwa Zachodu wspierające Ukrainę, jest podmiotem agresywnych ataków ze strony wrogich krajów, przede wszystkim Federacji Rosyjskiej i Białorusi.

– Mamy przeciwnika, który nie ma żadnych zahamowań. Mamy przeciwnika, który wykorzystuje wszelkie możliwe sposoby, aby siać chaos w Europie, w Polsce, żeby destabilizować, żeby dezinformować opinię publiczną. Tylko silne służby specjalne są w stanie przeciwdziałać tego rodzaju zagrożeniom – mówił Minister Tomasz Siemoniak.

Od 1 lipca 2024 r. decyzją premiera Donalda Tuska zostały odtworzone delegatury ABW w Bydgoszczy, Krakowie, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Radomiu, Rzeszowie, Szczecinie, Wrocławiu i Zielonej Górze. Rząd zaznacza, że musi naprawić błędy poprzedników i skupia się na odbudowie służb, które przeciwdziałają sabotażowi czy dywersji.

Dodatkowe pieniądze dla ABW i AW

Do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu trafiło już 100 milionów złotych. Szef rządu w maju zapowiedział, że środki zostaną przekazane na wzmocnienie działań służb.

– Odbudowujemy znaczenie Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i jej skuteczność także poprzez środki finansowe. Na wniosek pana Ministra podjąłem decyzję, żeby przekazać – z rezerwy Prezesa Rady Ministrów, ale także przy wsparciu Ministerstwa Finansów – 100 milionów złotych. Po 50 milionów złotych  na Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego i na Agencję Wywiadu – mówił Donald Tusk.

Premier przyjął meldunek o gotowości do działania służb.

– Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego jest najlepszym przykładem ludzi, którzy całą dobę pracują nie dla swojej chwały, nie dla pieniędzy, tylko dla bezpieczeństwa swojej ojczyzny i jej obywateli. Jestem pod wielkim wrażeniem tej gotowości – powiedział  szef rządu.

Szef rządu podziękował wszystkim, którzy poświęcają swój czas oraz ryzykują życiem i zdrowiem, żeby chronić codzienne życie Polek i Polaków.

Zmiany polityczne w Europie

Na konferencji w Rzeszowie premier Donald Tusk skomentował także zmiany jakie dokonują się po wyborach w poszczególnych europejskich państwach. Przykładem mogą być francuskie wybory, które odbyły się w ostatnią niedzielę.

– Trzeba spojrzeć na szerszy kontekst zmian politycznych, jakie w tej chwili mają miejsce w Europie. W kilku innych państwach Europy także widać wyraźnie awans radykalnych środowisk politycznych, ekstremistycznych z lewa i prawa – podkreślił Donald Tusk.

Premier dodał, że dzisiaj wszyscy patrzą na Polskę z podziwem, która staje się przykładem zdrowego rozsądku, racjonalnego podejścia do polityki.

– To co jest zadaniem moim osobistym i koalicji rządzącej, to uchronić Polskę przed takim scenariuszem, jaki rysuje się coraz wyraźniej w niektórych państwach europejskich. Chodzi o scenariusz konfrontacji politycznej właśnie pomiędzy radykalnymi i bardzo ideologicznymi obozami politycznymi – mówił szef polskiego rządu.

Bezpieczeństwo i przyszłość Europy, w tym Polski, będzie zależała od tego, czy uchronimy europejskie oraz polskie życie publiczne przed radykalnymi ruchami.

– Ta Polska droga, którą zaproponowałem 15 października wspólnie z koalicjantami, to ma być właśnie taka droga umiaru, zdrowego rozsądku, praktycznego podejścia do zadań politycznych. Bez zaciekłości i tego ideologicznego zaślepienia – mówił Donald Tusk.

Umiarkowanie i zdrowy rozsądek – to klucz do naszego i europejskiego bezpieczeństwa.

(Źródło: KPRM)

3 komentarze

  1. POMOCNIK RFN CAŁY W SKOWRONKACH – no nareszcie damy Wam POpalić jak to w POprzednich naszych nierządach było : do roboty chamy „szlachta „się bawi !!!!

  2. ##### niemieckich sługusów

    szukacie szpiegów jak niemieckie popychadło wraz ze swoją bandą jawnie działa na szkodę Polski i Polaków

  3. kierowca fiata

    kiedy w koncu Unia Wolnosci rozliczy siebie Ale tego komentarza pewnie nie opublikuja a jak nawet juz to,,,

Dodaj komentarz

Z kraju

Sport