Poniedziałek, 01 lipca 202401/07/2024
690 680 960
690 680 960

Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia już jutro!

Najbardziej nieoczywisty Festiwal w Polsce – Wschód Kultury – Inne Brzmienia startuje już jutro i potrwa aż do niedzieli (27–30 czerwca)! Przygotujcie się na cztery dni pełne niezapomnianych muzycznych wrażeń, inspirujących spotkań, ambitnych pokazów filmowych, warsztatów oraz wyjątkowych wystaw. Spotkamy się w samym sercu Lublina, na malowniczych Błoniach pod Zamkiem oraz na klimatycznym Starym Mieście. Organizatorzy przygotowali pakiet ważnych informacji, aby każdy mógł w pełni cieszyć się festiwalową atmosferą!

To 17. edycja organizowanych przez Warsztaty Kultury lubelskich Innych Brzmień i 11. w ramach Wschodu Kultury, czyli projektu realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przez 3 miasta wschodniej Polski – Lublin, Białystok i Rzeszów.

Kiedy i gdzie?

Na Wschód Kultury – Inne Brzmienia organizatorzy zapraszają w dniach 27–30 czerwca na Błonia pod Zamkiem Lubelskim, gdzie będą odbywać się koncerty i na Stare Miasto w Lublinie, gdzie czeka na Was spora dawka inspirujących spotkań, wystawy oraz warsztaty.  

Wstęp wolny

Tak! Wszystkie wydarzenia Festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia, w tym koncerty, są darmowe. Jedynie na wybrane punkty programu, np. na warsztaty dla dzieci, mogą obowiązywać zapisy.

Punkty Informacyjne

Po wszelkie informacje na temat Festiwalu, a także drukowane programy, organizatorzy zapraszają od czwartku do niedzieli do Punktów Informacyjnych przy placu Łokietka i na Błonia pod Zamkiem.

Godziny otwarcia:
Plac Łokietka: 12.00–20.00
Błonia pod Zamkiem: 14.00–24.00

Program w wersji mobilnej

Ekologiczny program w wersji on-line można sprawdzić na stronie innebrzmienia.eu w języku polskim, angielskim i ukraińskim.

Klub Festiwalowy

Przez cały czas trwania wydarzenia organizatorzy zapraszają do Klubu Festiwalowego na Błoniach pod Zamkiem. Tam na wygodnych leżakach i paleciakach można pochillować, kupić gadżety festiwalowe, wziąć udział w Targach Małych Wydawców, podejrzeć próby muzyków występujących wieczorem, zjeść coś dobrego w Strefie Food Truck lub napić się piwa, które dostarczy Sponsor Festiwalu – Browar Zakładowy. Na tegoroczną odsłonę Festiwalu przygotowali dla Was trochę dobrych zmian:

1. Więcej miejsc z żetonami

W tym roku również Browar Zakładowy będzie działał w systemie żetonowym! Co to oznacza? Podchodzicie do kasy, kupujecie tyle żetonów ile dusza zapragnie, a później wymieniacie je na ulubiony napój! Browar Zakładowy ulepsza strefę kasową i będą aż TRZY miejsca (w ubiegłym roku jedno), gdzie możecie nabyć żetony. A jeden żeton to jeden napój – w butelce, puszce, czy z kranu. Wszędzie zapłacicie także kartą.

2. Obniżają kaucję!

Sponsor Festiwalu, Browar Zakładowy, już dawno zrezygnował z jednorazowego plastiku. I tym razem dostaniecie napój w kolorowych zakładowych eko-kubkach. Są wielorazowe, można je myć w zmywarce, a potem zabrać na imprezę albo na działkę. W tym roku postanowili obniżyć wysokość kaucji do 5 zł. Jeśli chcecie, możecie im je oddać, wtedy zwrócą Wam piątaka. Jeśli nie, to nic się nie dzieje i macie fajny gadżet.

3. Więcej napojów bezalkoholowych

Browar Zakładowy i tym razem nie zapomniał o tych, którzy piją piwko bez procentów. Znajdziecie u nich kilka różnych smaków piwa bezalkoholowego!

Przyjedź rowerem

Przypominamy, że w Lublinie można wypożyczyć rower w systemie Lubelski Rower Miejski. Najbliższa stacja jest pod Zamkiem Lubelskim. Ponadto na teren Festiwalu będzie można wjechać rowerem i przypiąć go w wyznaczonych miejscach, gdzie bezpiecznie przeczeka wszystkie koncerty.

Idę z dzieckiem na Festiwal – co warto wiedzieć?

W trosce o bezpieczeństwo najmłodszych uczestników Innych Brzmień w Punkcie Informacyjnym Festiwalu, poza programem i podpowiedzią, gdzie warto się udać, będzie można też dostać specjalną opaskę na rękę dla dziecka. Na opasce jest miejsce na wpisanie numeru telefonu do rodziców. Opaska ułatwi odnalezienie opiekunów w sytuacji, kiedy maluch straci Was z oczu. 

Dla wrażliwych sensorycznie

Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia jest dostępny również dla osób nadwrażliwych sensorycznie. W punkcie informacyjnym na Błoniach będą do wypożyczenia, za kaucją 100 zł, słuchawki wyciszające dla dorosłych i dzieci. Dla tych, którzy będą chcieli odpocząć w dystansie od festiwalowego zgiełku oraz dużej ilości bodźców, Organizatorzy przygotowali  specjalną Strefę Relaksu i Wyciszenia. Pamiętaj! To nie jest miejsce spotkań i pogawędek towarzyskich. Nie spożywaj tam alkoholu, uszanuj potrzebę wyciszenia innych uczestników.

Strefa Food Truck

W tym roku pozamuzyczne apetyty zaspokoicie w festiwalowej Strefie Food Truck! Na Błoniach pod Zamkiem znajdziecie specjalnie wyselekcjonowane Food Trucki, które spełnią Wasze kulinarne potrzeby.

Czy wejdę z pieskiem?

Tak, ale organizatorzy  podpowiadają, że dla ich dobra lepiej, aby zostały w domu. Mimo że na naszych przyjaciół będą czekały miski z wodą, Festiwal to jednocześnie kilka tysięcy uczestników, głośne dźwięki, wyjątkowy natłok bodźców i często bardzo wysokie temperatury. To wszystko powoduje duży stres i może wystraszyć nawet obytego w takich sytuacjach zwierzaka.

Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia już jutro!

fot. Magda Boruch

Wschód Kultury – Inne Brzmienia 

Tegoroczna edycja Festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia odbędzie się w Lublinie w dniach 27–30 czerwca 2024 r. Jest to prawdziwe święto dla miłośniczek i miłośników muzyki alternatywnej, gdzie zawsze można liczyć na różnorodność stylistyczną i gatunkową, wysoką jakość artystyczną, oryginalność oraz na międzypokoleniowy, interdyscyplinarny program. Każdego roku, poza muzyką, publiczność może obcować z wartościową literaturą, ciekawym kinem, propozycjami z obszaru sztuk wizualnych i fotografii czy brać udział w programie warsztatowym dla całych rodzin. 

Przypominamy, że artystami i artystkami, którzy zaprezentują się podczas Festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia są: wirtuoz fortepianu Lubomyr Melnyk, założyciel labelu On-U Sound Adrian Sherwood, psychodeliczno-dubowa supergrupa African Head Charge oraz połączone siły włoskich i japońskich legend awangardowego jazzu, czyli projekt RuinsZu. W Lublinie zobaczymy także nowojorskiego kompozytora i maestro gitary, jakim jest Yonatan Gat, żywiołowych Meksykanów z grupy Sonido Gallo Negro, zjawiskową Halinę Rice i jej taneczny live act oraz mroczny rockowy występ Kanadyjczyka Alexa Henry’ego Fostera.

W line-upie Festiwalu znajduje się także belgijski kobiecy kolektyw Ladr Ache, Kety Fusco, czyli włoska mistrzyni elektrycznej harfy, rockowi Gruzini z Bedford Falls, badfocus – czeski specjalista od muzyki klubowej – a także artyści z Ukrainy – SI Process oraz DZ’OB. Tegoroczna reprezentacja polskiej sceny muzycznej podczas Festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia to oktet Marka Pospieszalskiego w specjalnym projekcie z gościniami – Anną Paš oraz Tamarą Kurkiewicz. Elektroniczno-przebojowe Coals, jazzowo-taneczne Tropical Soldiers in Paradise, a także mocniejsze uderzenie reprezentowane przez Ugory, Ciśnienie i Mùlk.

Na wszystkich miłośników i miłośniczki ambitnego kina czeka Move East Movie, czyli cykl filmowy przybliżający polskiemu odbiorcy współczesną kinematografię naszych wschodnich sąsiadów oraz prezentujący kino czułe społecznie i ciekawe artystycznie. W tym roku podczas Festiwalu będzie można obejrzeć takie tytuły jak: „Mustache Funk”, reż. Oleksandr Kovsh, „Kamień. Papier. Granat.” i „Ziemia jest niebieska jak pomarańcza”, reż. Iryna Tsilyk oraz „Pamfir”, reż. Dmytro Sukholytkyy-Sobchuk

W ramach modułu literackiego Festiwalu odbędzie się dziewięć premier wydawniczych, m.in. przekłady poezji i prozy współczesnych autorów i autorek z Białorusi, Ukrainy, Litwy i Estonii, w tym wydania książkowe projektu Literary Eastern Express (LEE), który stanowi dopełnienie i rozwinięcie działań serii Wschodni Express. Wśród nowości wydawniczych znajdują się gatunki takie jak komiksy, esej historyczny czy literatura dziecięca. Premierom towarzyszyć będą dyskusje związane zarówno z tematyką samych książek, jak i kontekstem społeczno-kulturowym, w jakim powstawały. 

Fotografie Grażyny Rutowskiej – ikony fotoreportażu lat 70., rodzinna wystawa „strasznych” ilustracji Dominiki Czerniak-Chojnackiej, wyjątkowe projekty okładek książek z serii Wschodni Express oraz wizualna dokumentacja polskich śladów w ciekawej historii legendarnej angielskiej wytwórni płytowej  „On-U Sound” to z kolei propozycje dla fanów i fanek sztuk wizualnych towarzyszące Festiwalowi Wschód Kultury – Inne Brzmienia.

Na najmłodszych również czekają liczne atrakcje. Dzieci wyruszą w literacko-dźwiękową podróż po świecie legend i historycznych ciekawostek, zanurzą się w tajemnicze i klimatyczne „Duszne historie” Dominiki Czerniak-Chojnackiej, a także odkryją moc „strasznych dźwięków” podczas wyjątkowych warsztatów perkusyjnych.

Wstęp na Festiwal niezmiennie jest bezpłatny. Więcej informacji na temat Festiwalu można znaleźć na: www.innebrzmienia.eu oraz www.nck.pl/projekty-kulturalne/projekty/wschod-kultury

Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia już jutro!

fot. Katarzyna Anna Kubiak

Wschód Kultury – Inne Brzmienia, 27–30 czerwca 2024 r. Lublin, Błonia pod Zamkiem

(Źródło: Warsztaty Kultury w Lublinie)

3 komentarze

  1. Cebulak to stan umysłu

    Wschód Kultury Świrów. Zapraszamy wszystkich porąbanych cebulaków

Dodaj komentarz

Z kraju

Sport