Środa, 03 lipca 202403/07/2024
690 680 960
690 680 960

Gwałtowne superkomórki burzowe i układ wielokomórkowy możliwy nad woj. lubelskim. Zagrożeniem będą ulewy, silny wiatr i grad

W pierwszy dzień lipca Polska zacznie dostawać się w zasięg płytkich układów niskiego ciśnienia związanych z cyrkulacją strefową, które przyniosą silne burze oraz opady deszczu. Takich zjawisk należy się spodziewać w woj. lubelskim.

Z biegiem godzin od zachodu przejściową dominację będzie przejmować rozległy ośrodek wyżowy znad Atlantyku, który nie ustabilizuje pogody. Co więcej, do naszego kraju zacznie postępować adwekcja chłodnej masy powietrza polarnomorskiego znad Oceanu Atlantyckiego. Ponadto na wschodzie i południowym-wschodzie zaznaczy się jeszcze powietrze zwrotnikowe i linia zbieżności wiatru odsuwająca się nad Ukrainę wraz z chłodnym frontem, za którym napłynie stabilniejsze powietrze polarnomorskie.

Możliwe intensywne burze w regionie

Dziś zjawiska burzowe okażą się znacznie intensywniejsze niż minionej nocy, gdy to potencjał do przynoszenia zjawisk towarzyszących okazał się znacznie niższy niż wskazywały to modele numeryczne.  W poniedziałek możemy spodziewać się superkomórek burzowych i układów burzowych w formie wielokomórkowej. Szczególnie od godziny około 12.00-13.00 do około 18.00-20.00 czasu lokalnego w woj. lubelskim.

Najgroźniejsze burze powinny przejść przez Roztocze Środkowe i Zachodnie, Padół Zamojski i Kotlinę Hrubieszowską. Intensywne burze ze względu na specyfikę terenu nie powinny również ominąć Wyniosłości Giełczewskiej oraz Działu Grabowieckiego. Na tym obszarze burze mogą generować porywy wiatru do około 90-100 km/h. Nie można jednak ich wykluczyć, że obszar konwekcji i burz okaże się większy, niż prognozują to modele numeryczne.

Burze przemieszczać mają się dziś od południowego zachodu na północny wschód, wschód w kierunku granicy ukraińskiej i białoruskiej. Pod wieczór i w pierwszej części większość burz opuści woj. lubelskie, pozostaną wówczas głównie opady po burzowe. Poniedziałek przyniesie w woj. lubelskim zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Prognozowane od godzin około południowych silne burze. Prognozowane przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z dużym gradem o średnicy 2-5 cm. Spodziewana wysokość opadów w czasie burz do 40-50 mm. W najcieplejszym momencie dnia temperatura maksymalna od około 23°C na zachodzie do 29°C na południowym wschodzie regionu. Wiatr będzie słaby, okresami umiarkowany i porywisty, z kierunków zachodnich. Tylko czasie burz możliwe porywy do 80-90 km/h. Jednak na południu i południowym wschodzie województwa lubelskiego do około 100 km/h.

Mogą pojawić się szkody

Silny wiatr łamać może drzewa, uszkadzać linie energetyczne. Zjawiska wiatrołomów są realne, co może powodować poważne utrudnienia ruchu drogowego, zmuszając energetyków i strażaków do interwencji. Najwięcej takich zdarzeń może być na południu Lubelszczyzny. Dodatkowo wiatr może uszkadzać i zrywać dachy. Silne gradobicia, zwłaszcza na południu i południowym wschodzie regionu prowadzić mogą do poważnych szkód na polach uprawnych, ale także może wystąpić znaczna akumulacja gradzin. Uszkadzać może on także dachy i szyby oraz samochody, lecz będą to przypadki incydentalne, lecz możliwe w dzisiejszych warunkach. Gdy to największy grad może osiągać z superkomórek średnicę 3-5 cm. Pomiędzy 13.00 a 19.00 czasu lokalnego będą to najsilniejsze burze. Istnieje marginalne ryzyko lokalnej mezocyklonicznej trąby powietrznej.

Duże natężenie opadów prowadzić może do podtopień. Noc z poniedziałku na wtorek przyniesie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Gdzieniegdzie przelotne opady deszczu. Jednak na południowym wschodzie prawdopodobne burze. Możliwa wysokość opadów, szczególnie w czasie burz, do 10-20 mm. W najchłodniejszej części nocy od 13°C do 16°C. Wiatr będzie słaby, okresami umiarkowany. Tylko w czasie burz porywisty, z kierunków zachodnich do 70-80 km/h.

Burze to zjawiska lokalne

Należy pamiętać, że burze są zjawiskiem lokalnym i trudnym do prognozowania, a często również nieprzewidywalnym. Dlatego zaleca się śledzenie danych z sieci dopplerowskich radarów meteorologicznych POLRAD, detektorów wyładowań i zdjęć satelitarnych, aby zorientować się, czy w naszym rejonie tworzą się, bądź też przechodzą komórki burzowe. Nie ma i długo nie będzie precyzyjnych narzędzi, które wskażą nam z dużym wyprzedzeniem czasowym, gdzie konkretnie oraz w jakich godzinach pojawią się komórki burzowe. Dlatego stawia się duży nacisk na prognozy nowcastingowe, jakie opierają się na danych z sieci radarów dopplerowskich, obrazów satelitarnych w spektrum widzialnym i podczerwieni, jak i też pionowych sondowań atmosfery balonami meteorologicznymi, systemów teledetekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych, obserwacji naziemnych ze stacji meteorologicznych oraz modeli nowcastingowych o dużej rozdzielczości.

Spora dziś ilość wyładowań chmura-ziemia, (doziemne) stwarzać ma zagrożenie dla zdrowia, życia i mienia. Nie można wykluczyć miejscowych pożarów od wyładowań. Zachowajmy więc ostrożność, gdyż pogoda będzie niebezpieczna.

Wysokie prawdopodobieństwo burz

Prawdopodobieństwo wystąpienia intensywnych burz w poniedziałek ocenia się na 90% w woj. lubelskim. Najwięcej będzie ich pomiędzy 13.00 a 20:00, gdy to aktywność burzowa okaże się najwyższa. Wygląda jednak na to, że rozległa strefa burz może przejść z południowego-zachodu na wschód, północny-wschód woj. lubelskiego, obejmując głównie południe i częściowo centrum Lubelszczyzny, co należy mieć dziś na uwadze.

Intensywność burz będzie największa w południowej połowie Lubelszczyzny. Burze możliwe są więc także w głębi regionu. Śledźmy więc niebo pod kątem rozwoju chmur Cumulus i Cumulonimbus oraz radary pogodowe, jak i też detektory wyładowań atmosferycznych od około 12.00-13.00 czasu urzędowego oraz po południu, aby nagłe i silne pogorszenie pogody nas nie zaskoczyło, które możliwe jest w kolejnych godzinach nad woj. lubelskim.

Prognozy pogody dla Polski

Położenie burz nad krajem

 

18 komentarzy

  1. To tylko pokazuje jak bardzo niedokładne są prognozy, często większe obszary są zaznaczane na zapas, w razie czego. Tak samo ten spam rcb, wysylany na wyrost, oby podkładka była w razie większej zadymy. Pogoda dyma tych znawców

    • Golec (czyt. Bolec)

      Dobrze mówisz, bo z matką naturą jeszcze nikt nie wygrał. Ani wielcy fani pogody ani tym bardziej nasza szanowna redakcja 😉 I koniec. Kropka. Amen.

  2. I po burzach Lublin jak zwykle ominęło wcale mnie to nie dziwi

Dodaj komentarz

Z kraju

Sport