Młodzi naukowcy z Politechniki Lubelskiej ze stypendiami ministra. To prestiżowe wyróżnienie otrzymało tylko 230 osób
14:13 28-06-2026 | Autor: redakcja
Czterech naukowców z Politechniki Lubelskiej otrzymało prestiżowe stypendia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. To jedno z ważniejszych wyróżnień dla młodych badaczy, którzy mogą pochwalić się znaczącymi osiągnięciami naukowymi.
Na liście stypendystów znaleźli się: dr inż. Łukasz Gałka, dr inż. Michał Rogala, dr inż. Magdalena Zawada-Michałowska oraz dr Jakub Matusiak. Każde z nich reprezentuje inną specjalizację badawczą, od sztucznej inteligencji i inżynierii mechanicznej po nauki chemiczne oraz nowoczesne materiały kompozytowe.
Badania nad sztuczną inteligencją, bezpieczeństwem i technologiami lotniczymi
Dr inż. Łukasz Gałka, pracujący w Katedrze Informatyki, otrzymał stypendium w dyscyplinie informatyka techniczna i telekomunikacja. W pracy naukowej zajmuje się analizą i rozwojem algorytmów sztucznej inteligencji, w tym detekcją anomalii oraz inteligentnymi algorytmami wspierającymi proces uczenia się i zapamiętywania.
W gronie wyróżnionych znalazł się także dr inż. Michał Rogala z Katedry Podstaw Konstrukcji Maszyn i Mechatroniki. Jego badania koncentrują się m.in. na systemach bezpieczeństwa biernego w pojazdach, konstrukcjach lotniczych i statkach.
Stypendium otrzymała również dr inż. Magdalena Zawada-Michałowska z Katedry Podstaw Inżynierii Produkcji. Naukowo zajmuje się technologią wytwarzania cienkościennych elementów integralnych ze stopów metali lekkich wykorzystywanych w technice lotniczej.
„Moja praca naukowa jest dostrzegana”
Czwartym stypendystą z Politechniki Lubelskiej jest dr Jakub Matusiak z Katedry Inżynierii Materiałów Budowlanych i Geoinżynierii. Badacz specjalizuje się w syntezie, fizykochemicznej charakterystyce oraz badaniu właściwości i zastosowań wieloskładnikowych materiałów hybrydowych i kompozytowych.
– Bardzo się cieszę i jestem dumny z tego wyróżnienia. Jest ono dla mnie potwierdzeniem, że moja praca naukowa jest dostrzegana, ma wartość i wnosi istotny wkład w rozwój nauki” – mówi dr Jakub Matusiak. – Szczególnie, że w reprezentowanej przeze mnie dyscyplinie, czyli naukach chemicznych, przyznano w tym roku tylko 10 takich stypendiów w skali całego kraju. To daje mi jeszcze więcej motywacji do dalszej pracy.
Ponad 44 mln zł na wsparcie młodych naukowców
W tegorocznej edycji programu złożono 1640 wniosków. Kandydatów zgłaszali rektorzy uczelni oraz dyrektorzy instytutów naukowych. Ostatecznie Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Marcin Kulasek przyznał stypendia 230 osobom reprezentującym 54 dyscypliny naukowe i artystyczne.
Przy ocenie wniosków brano pod uwagę listy rankingowe oraz rekomendacje ekspertów. Stypendium ministra jest przyznawane młodym naukowcom wyróżniającym się znaczącymi osiągnięciami naukowymi. Świadczenie wypłacane jest przez trzy lata i wynosi 5390 zł miesięcznie. Na realizację programu Ministerstwo przeznaczy ponad 44 mln zł.
Dla nagrodzonych naukowców wsparcie finansowe oznacza możliwość dalszego rozwijania badań i wzmacniania aktywności naukowej na arenie międzynarodowej.
– Środki ze stypendium zamierzam przeznaczyć m.in. na dalszą działalność naukową, w tym na udział w międzynarodowych konferencjach oraz przygotowanie kolejnych publikacji – przyznaje dr inż. Łukasz Gałka. – To także szansa na realizację nowych pomysłów badawczych.
No i elegancko.
Brawo. Zazdroszczę tak mądrym i uzdolnionym ludziom. Ja niestety, jestem zwykłą przeciętną dziewczyną