Środa, 12 sierpnia 202612/08/2026
690 680 960
690 680 960

Największe w Europie centrum serwisowe Apache powstanie w Łodzi. Obsłuży 96 śmigłowców

Wojskowe Zakłady Lotnicze w Łodzi i amerykański Boeing podpisały umowy offsetowe, które umożliwią utworzenie największego w Europie centrum serwisowego śmigłowców Apache AH-64E. Zakład będzie przygotowany do obsługi wszystkich 96 maszyn zamówionych przez Polskę, a realizacja inwestycji ma doprowadzić do podwojenia zatrudnienia w łódzkiej spółce.

Umowy podpisano 11 sierpnia 2026 roku podczas uroczystości w Łodzi z udziałem premiera Donalda Tuska. Centrum serwisowe ma być jednym z najważniejszych elementów zaplecza technicznego dla śmigłowców Apache wykorzystywanych przez Wojsko Polskie.

– Inwestujemy w bezpieczeństwo Polski, rozwój krajowego przemysłu zbrojeniowego i nowe technologie, ale także w rozwój miasta i całego regionu – powiedział premier Donald Tusk.

Europejskie centrum śmigłowcowe w Łodzi

Polska zamówiła w Stanach Zjednoczonych 96 śmigłowców bojowych Apache AH-64E. Kontrakt został podpisany przez rząd w 2024 roku, a jego wartość wynosi około 10 mld dolarów. Jest to największe zagraniczne zamówienie zbrojeniowe w historii Polski.

Powstające w Łodzi centrum będzie mogło obsługiwać co najmniej 96 śmigłowców, a więc wszystkie maszyny objęte polskim zamówieniem. Inwestycja ma jednocześnie znacząco zwiększyć potencjał Wojskowych Zakładów Lotniczych i doprowadzić do podwojenia zatrudnienia.

– Z osobistą satysfakcją podkreślę, że po objęciu rządów sfinalizowaliśmy marzenie, aby w Łodzi powstało takie realne, prawdziwe centrum śmigłowcowe i to w skali nie tylko polskiej, ale europejskiej – zaznaczył szef rządu.

Umowy offsetowe mają umożliwić przekazanie kompetencji niezbędnych do serwisowania nowoczesnych maszyn, a także zwiększyć udział polskiego przemysłu w realizacji strategicznych programów obronnych.

– Istotą tych wielkich projektów jest przede wszystkim bezpieczeństwo i rozwój polskiego przemysłu zbrojeniowego, ale także wielki skok technologiczny – ocenił Donald Tusk.

Wzmocnienie współpracy ze Stanami Zjednoczonymi

Porozumienie z Boeingiem ma znaczenie nie tylko gospodarcze i technologiczne. Według przedstawicieli rządu stanowi również kolejny etap rozwoju współpracy obronnej między Polską a Stanami Zjednoczonymi.

– Bardzo dziękuję amerykańskim przyjaciołom za wsparcie oraz istotę naszych relacji – zaufanie i przyjaźń. To jest kluczem dla naszego bezpieczeństwa – podkreślił premier.

Zakup Apache AH-64E jest częścią największego w historii procesu modernizacji Sił Zbrojnych RP. Śmigłowce te należą do najbardziej zaawansowanych maszyn bojowych na świecie i przez wiele lat mają stanowić istotny element potencjału polskiej armii.

– Naprawdę budujemy najnowocześniejszą armię w Europie, zdolną do obrony naszych granic. To jest bezcenne i warte wszystkich pieniędzy oraz naszych wysiłków – podsumował Donald Tusk.

Skok technologiczny dla polskiego przemysłu

Wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk ocenił, że współpraca z Boeingiem przyniesie Wojsku Polskiemu nowe kompetencje techniczne. Inwestycje związane z programem mają być prowadzone zarówno w Łodzi, jak i w Dęblinie.

– Dzięki offsetowi oraz inwestycjom w Łodzi i Dęblinie wykonamy absolutny skok technologiczny – powiedział Cezary Tomczyk.

Znaczenie inwestycji dla krajowej gospodarki podkreśliła również pełnomocnik rządu do spraw wzmocnienia odporności państwa Magdalena Sobkowiak-Czarnecka. Jej zdaniem realizacja programu pokazuje zmianę pozycji Polski we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi – z odbiorcy uzbrojenia na partnera uczestniczącego w budowie zaplecza technologicznego i przemysłowego.

– Polska wydaje największy procent PKB na obronność. To nie tylko zakupy, ale również inwestycja w polską gospodarkę i przemysł zbrojeniowy – zaznaczyła Magdalena Sobkowiak-Czarnecka.

Powstanie centrum serwisowego ma zapewnić Polsce możliwość utrzymywania floty Apache na miejscu, rozwijać kompetencje pracowników sektora lotniczego oraz wzmacniać znaczenie Łodzi na europejskiej mapie przemysłu obronnego.

Źródło: MON

16 komentarzy

  1. W Łodzi ma POwstać, a Mielec i Świdnik ma być zamknięty.

    • Niedorozwój Plus
      Ocena: 0

      Przecież Soboń załatwił z Moradzieckim a nie czekaj załatwił, ale sobie posadę w NBP.

    • Ocena: -7

      pis-landię mijają z daleka niestety. za blisko granicy

      • Odległość strategicznych zakładów od wschodniej granicy ma kluczowe znaczenie… Może kręcić nosem, ale to jest strategia i rozsądek. W przypadku wojny to ściana wschodnia będzie polem bitwy. Co wtedy zostałoby z tych zakładów..?

  2. Apache na miliardy kupione, w którego wpadnie dron za parę złotych i po apachu. Rozwalanie pieniędzy na prawo i lewo. Pustaki nami rządzą.

  3. I tak przegracie wybory. Banda nieudaczników z państwa z papieru. Tylko Braun i konfederacj coś mogą tu zmienić.

    • Niemiecko brzmiące nazwiska i Polacy na nich głosujący. W czasie okupacji ludzie, którzy im sprzyjali nazywani byli folksdojczami. Tak jest i teraz.

    • Jan, masz rację mogą zmienić i oddać Polskę pod wpływy i dyktat Putbia..! Ludzie Brauna już latają do ruskich na spotkania… Putin cacy, UE beee. Przykre, że jednak jest tykę osób, które chcą powrotu komuny, ruskiego wodzostwa i wschodniego miru… Dranat!

  4. Będzie co kraść

  5. japrdle… Są w Polsce zakłady lotnicze które mógłby w zasadzie odrazu rozpocząć obsługę to nie!!!!!! trzeba ciemnemu ludowi naobiecywac miejsc pracy i jaki to prestiż 🤦🤦🤦🤦

  6. nihil novi sub sole
    Ocena: -1

    Kraje kolonialne zawsze musiały płacić trybut Imperium w ten czy inny sposób.

  7. Super, brawo! Miejsca pracy, podatki, rozwój regionu. Nawiedzony PiS z Macierewiczem tylko obiecywał, unieważniał przetargi i wydawał setki milionów bez procedur na bezużyteczne respiratory, maseczki, itd, itd. Tylko Płaszczak robił ,,konferencje sukcesu” dla swojego elektoratu.. Teraz rząd działa , bo nie ma czasu, patrząc co Putin ulubieniec Brauna wyprawia..! Jakoś PiS i Konfederacja nie leją jadu i krytyki na Putina i Łukaszenkę…! Bo są im bliscy, reżim, jeden widz, jedna partia, sądy na tekefon i nielegalne podsuchy dla kogo zechcą… Tego już próbowali ! Nigdy więcej tych cynicznych nieudaczników!

    • Takie pierdoły wciskaj PO…om

    • Widz- kiedy zaliczyłeś nawiedzenie ..??? Musiałeś zdrowo POciągnąć ,że masz takie omamy – a może zaliczyłeś ścieżkę przeżycia i z tąd trauma.! ???

Dodaj komentarz

Z kraju

Lubelski biznes

Biznes i handel

Sport

Polityka

Społeczeństwo

Zdrowie i styl życia

Nauka i technologia