Czwartek, 28 marca 202428/03/2024
690 680 960
690 680 960

Porody w wodzie w lubartowskim szpitalu (zdjęcia)

Od kilku dni w SPZOZ w Lubartowie istnieje możliwość porodów w wodzie. Oddział przeszedł generalny remont w 2019 roku, został odnowiony dzięki Fundacji Polsat.

Sale pacjentek są 1, 2 lub 3 osobowe. Oddział Położniczy i Neonatologiczny zorganizowany jest w systemie rooming-in, zapewniającym stały kontakt matki z dzieckiem w salach dwu łóżkowych. Podczas porodów kobietom towarzyszy partner lub mąż. Oddział jest również propagatorem kangurowania, czyli kontaktu skóra do skóry, w pierwszych chwilach życia noworodka.

Oprócz wanny, pacjentki w trakcie porodu mogą słuchać dowolnej muzyki, odtwarzanej za pomocą głośników bluetooth, które są dostępne na Sali Porodowej, oraz mają do dyspozycji aromaterapię (można mieć ze sobą ulubione olejki). Jako środek uśmierzający ból, jest stosowany również gaz entonox.

W 2020 roku szpital przystąpił do Programu Koordynowanej Opieki Nad Kobietą Ciężarną, tzw. KOC. Program ten jest w pełni zorganizowanym i kompleksowym świadczeniem , które otacza opieką matkę i dziecko od momentu potwierdzenia ciąży lub zgłoszenia się pacjentki do placówki, do czasu ukończenia przez dziecko pierwszych sześciu tygodni życia. Do programu może przystąpić kobieta na każdym etapie ciąży, także w chwili przyjęcia do porodu. Świadczenia w ramach KOC są realizowane nieodpłatnie dla pacjentek, które złożyły deklarację udziału w programie.

Decydując się na poród w wodzie kobieta spędza czas w wannie porodowej przed narodzeniem malucha i po nim. Wszelkie czynności medyczne wykonywane są pod wodą. Dziecko rodzi się wprost do wody, a następnie zostaje podane mamie. W porodzie może uczestniczyć osoba towarzysząca, która wspomaga kobietę w wchodzeniu i wychodzeniu z wanny, a także w przyjęciu dogodnej pozycji porodowej. Stan dziecka podczas porodu położna może monitorować z użyciem sprzętu przeznaczonego do pracy pod wodą.

Zalety dla matki

Wydziela się naturalna oksytocyna, a spada poziom hormonów stresu. To korzystnie wpływa nie tylko na przebieg samego porodu, ale i na dziecko oraz na więź matka-dziecko i laktację. Obniża się także ciśnienie krwi i obkurczają naczynia krwionośne, co redukuje ryzyko krwotoku.

Poród w wodzie pozwala też łatwiej zmieniać pozycje, bo ciało waży mniej i jest bardziej mobilne, przez co lepiej kontrolujesz oddech w czasie skurczów. Kolejną zaletą jest dużo niższe prawdopodobieństwo urazów krocza oraz konieczności nacięcia (epizjotomii). Zazwyczaj rodzenie do wody kończy się jedynie niewielkim pęknięciem pierwszego lub drugiego stopnia, które goi się samo.

Zalety dla dziecka

Woda jest naturalnym środowiskiem dziecka, które przez 9 miesięcy jest otoczone wodami płodowymi. Dziecko jeszcze w brzuchu matki jest cały czas monitorowane dzięki telemetrii (KTG). Podczas porodu w wodzie dziecko krócej przebywa w kanale rodnym i przeżywa znacznie mniejszy szok po przyjściu na świat. Ma zapewnioną większą swobodę ruchów. Pod wodą do noworodka dociera mniej bodźców, odgłosy są stłumione, światło przyciemnione, a dotyk delikatniejszy – właściwie warunki, z jakimi dziecko styka się w wodzie, niewiele się różnią od warunków panujących w macicy.

Poród w wodzie opóźnia też pęknięcie pęcherza płodowego i odejście wód, co zmniejsza szanse na infekcję u dziecka. Spokojna mama to również spokojne dziecko, a równowaga biochemiczna organizmu rodzącej ma pozytywny wpływ na malucha, co zwykle widać m.in. po lepszym utlenieniu krwi.

Porody w wodzie w lubartowskim szpitalu (zdjęcia)

Porody w wodzie w lubartowskim szpitalu (zdjęcia)

Porody w wodzie w lubartowskim szpitalu (zdjęcia)

Porody w wodzie w lubartowskim szpitalu (zdjęcia)

(fot. źródło Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Lubartowie)

Jeden komentarz

  1. Ja rodziłam w wodzie 20 lat temu i polecam ??

Z kraju